Skip To Main Content

Coaches and Moderators

Contact information can be found in the faculty/staff directory

Admissions - Mr. Eamon Holahan, Mr. John Meuler
Art Club - Mr. Peter Beck
Best Buddies - Mrs. Katie Dahm
Big Brothers -
Bowling Club - Mr. Chris Oliva
Brothers of Culture - Ms. Brooks
Business - Mr. Matt Jaques, Mr. Luke Meuler
Celtic Club - Mr. Pollard
Chess Club - Mr. Timothy Prosser
Cinematography - Mr. Joe Cavanaugh
Climbing Club - Mr. Peter Beck
Conclave - Mr. Jon Parsons, Mr. James Schneider
Debate - Mr. Ross Johnson
Environmental Science - Mr. Joe Meyer
eSports - Mr. Simanek
Forensics - Ms. Amy Geyser
German Club - Dr. Mary Haas
Hilltoppers Defending Life - Mrs. Marie Mansfield
Hilltopper FC - Mr. Mike Sweeney
Hilltopper Sports Performance Academy - Mr. Mike Duehring
History - TBD
Improvisation Club - Miss Ann Downey
Intramurals - Mr. Russell Craze, Mr. Phil Koski
Jesuit Honor Society/National Honor Society - Mrs. Cheryl Warner
Key Club - Mrs. Annette Cleary, Mr. Michael Neubeck
Latin Club - Mr. Michael Dybicz
M-H Spirit Club - Mr. Colin Dillon
Math Club - Mr. Matt Jaques
Ministry Leadership Team - Mr. Paul Farrell
Mock Trial - Ms. Maeve Gavagan
Model UN - Ms. Katie Egan, Mr. Phil Koski
Orgullo Latino - Mrs. Alexis Howard-Paez, Ms. Diana Oliva
Pep Band/Jazz Improv - Mr. Randy Skowronski
Powerlifting - Mr. Michael Duehring
Prep Players:

  • Auditorium Manager, Production - Mr. Michael Young
  • Music - Mr. Randy Skowronski
  • Senior Follies Director - Mr. Chris Lese
  • Winter Play Director - Miss Ann Downey
  • Spring Musical Director - Mr. Tom Ajack

Publications:

  • Flambeau Annual (Yearbook) - Mrs. Stacy Kodra, Mrs. Alejandra Martinez
  • Signatures Literary Magazine - Mrs. Erica Zunac

Retreats:

  • KAIROS Directors - Mr. Chris Lese, Mrs. Jennifer Reuchlen
  • Sophomore Retreat - Mr. Paul Farrell
  • Freshman Retreat - Mrs. Sarah Clendening, Mr. Paul Fleisch

Robotics - Mr. Reis, Mrs. Marianne Stone
Rugby - Mr. Colin Dillon
Sailing Club - Mr. Phil Stollenwerk
Science Olympiad - Ms. Nicole Williams, Mr. Russell Craze
Sports Psychology - Mr. Casey Kowalewski
St. Aloysius Ministry - Mr. Erik Anderson
Student-Run Business - Mr. Joe Cavanaugh
Technology and Engineering - Mr. Quentin Cartier
Trap Team - Mr. William Stuart
Ultimate Frisbee - Mr. Chris Lese
Weightlifting - Mr. Michael Duehring



Athletics

Athletic Trainers
Mr. Gregg Strege, Ms. Michelle Whitaker

Athletic Coaches
The coaching staff can be also be found on the Teams pages under Athletics.

Baseball - Mr. Sal Bando, Jr.
Basketball - Mr. Casey Kowalewski
Cross Country - Mr. Dan Cleary
Fitness and Performance:

Director - Mr. Michael Duehring
Assistant - Mr. Andrew Kossow

Football - Mr. Keith Klestinski
Golf - Mr. Brad Niswonger
Hockey - Mr. Dan Leveritt
Lacrosse - Mr. Emmet O'Malley
Alpine Ski Team -
Soccer - Mr. Steve Lawrence
Swimming:

Varsity -
Dive - Mr. Herman Acevedo

Tennis - Mr. David Frank, Jr.
Track - Ms. Nicole Williams
Volleyball - Mr. Jake Cosson
Wrestling - Mr. Tom Dineen